AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym – warto je mieć, ale nie ma takiego obowiązku. Jest ono bardzo dobrym dopełnieniem polisy OC. Gdy spowodujesz wypadek, poszkodowany kierowca drugiego auta otrzyma odszkodowanie z Twojej polisy OC, a szkody, które Ty poniosłeś pokryje AC.
AC chroni nas od zdarzeń takich jak:
- zniszczenie,
- kradzież
- uszkodzenie pojazdu.
Odszkodowanie zostaje wypłacone wtedy, gdy to my jesteśmy sprawcami szkody, a także gdy nasze auto zostanie uszkodzone na przykład wskutek dewastacji pojazdu, a ustalenie sprawcy będzie niemożliwe.
W każdych ogólnych warunkach ubezpieczeń znajdują się wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których dane towarzystwo nie poniesie odpowiedzialności za zaistniałe zdarzenie np.:
- prowadzenie samochodu bez odpowiednich dokumentów, np. bez ważnego dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy, ważnego przeglądu technicznego (wybrane Towarzystwa odmówią wypłaty, jeśli mogło mieć to wpływ na powstanie szkody);
- użycie go jako narzędzie przestępstwa;
- wyrządzenie szkody umyślnie, lub pod wpływem alkoholu, czy środków odurzających;
- szkody eksploatacyjne np. dotyczące ogumienia;
- ucieczka z miejsca wypadku;
- pozostawienie dowodu rejestracyjnego i kluczyków w samochodzie, który został nam skradziony;
- gdy szkoda nie przekroczy ustalonej kwoty, np. 500 zł (franszyza integralna).
Co do zakresu terytorialnego AC to polisa może chronić tylko na terenie Polski, UE, Europy, a czasem i niektórych państw pozaeuropejskich. Państwa byłego Związku Radzieckiego, często są wyłączone z odpowiedzialności, bądź towarzystwo nie ponosi tylko odpowiedzialności za kradzież pojazdu. Niejednokrotnie jednak za dopłatą dodatkowej składki zakresem ubezpieczenia mogą być objęte również i te kraje.
Polisę zazwyczaj zawiera się na okres jednego roku. W sytuacji sprzedaży pojazdy ubezpieczającemu przysługuje zwrot kosztów za niewykorzystany okres ochrony.