Wypadki za kierownicą mogą zdarzyć się każdemu z nas. Z tego względu Twoim obowiązkiem jest posiadanie ubezpieczenia OC. Dzięki OC szkody, które w wyniku wypadku wyrządziłeś drugiej osobie, pokryje towarzystwo, w którym jesteś ubezpieczony.

 Kupując samochód, musisz pamiętać o terminowym wykupieniu ubezpieczenia OC. Polisę powinieneś kupić najpóźniej w dniu rejestracji auta, a jeśli samochód jest już zarejestrowany, ale nie ma ważnego OC, to należy ją nabyć w dniu zakupu auta.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i nie unikniesz jego zakupu, dlatego wybierz mądrze i kup najtańsze ubezpieczenie.

Kiedy możemy liczyć na swojego ubezpieczyciela?

Ubezpieczenie OC zadziała w przypadku stłuczki, którą spowodowałeś podczas jazdy swoim samochodem. Poszkodowani otrzymają odszkodowanie od ubezpieczyciela. Istotne jest, że polisa zadziała nawet w sytuacji, gdy otwierając drzwi samochodu, zarysujesz drugie auto.

Pamiętajmy, że ubezpieczenie działa niezależnie od tego, kto kieruje pojazdem. Ochroną objęta jest odpowiedzialność cywilna każdej osoby kierującej ubezpieczonym samochodem. Nie ma znaczenia czy jesteśmy właścicielem pojazdu, czy pożyczyliśmy tylko samochód i niestety w trakcie naszego użytkowania auta spowodowaliśmy stłuczkę lub wypadek.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych to jedno z ubezpieczeń obowiązkowych. Jego zakres regulowany jest przez Ustawę z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego podlegającego rejestracji (samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, motocykle, ciągniki siodłowe, przyczepy, ciągniki rolnicze, motorowery, pojazdy wolnobieżne ( z wyłączeniem tych użytkowanych przez rolników w związku z prowadzeniem gospodarstwa rolnego) zobowiązany jest wykupić polisę OC .W tym przypadku nie ma znaczenia fakt czy samochód jest aktualnie użytkowany czy też nie.

Na mocy umów międzynarodowych, których jesteśmy sygnatariuszem, OC komunikacyjne jest ważne także w państwach, które podpisały Jednolite Porozumienie między biurami narodowymi, czyli organizacją zakładów ubezpieczeń na terytorium danego kraju. Oprócz Polski jest to jeszcze aż 36 europejskich państw.

Jednolite Porozumienie między biurami narodowymi przyjęły takie kraje jak:

Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy, Węgry oraz Wyspy Owcze.

Ustawa przewiduje zaledwie kilka możliwości odmowy wypłaty z ubezpieczenia OC (wyłączenie odpowiedzialności). Odszkodowanie nie przysługuje za szkody:

  • Polegające na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia:
  • w przypadku jeżeli zostały wyrządzone przez kierującego posiadaczowi pojazdu – oznacza to brak odpowiedzialności z ubezpieczenia OC za szkody wyrządzone w pojeździe kierującego,
  • gdy posiadacz pojazdu, którym szkoda została wyrządzona, jest posiadaczem pojazdu, w którym szkoda została wyrządzona – oznacza to brak odpowiedzialności za szkody w pojazdach zarejestrowanych na tego samego właściciela (wyłączenie nie obejmuje pojazdów, które są przedmiotem leasingu lub przewłaszczenia, w których użytkownikami są różne podmioty),
  • Wynikłe w przewożonych za opłatą ładunkach (chyba, że szkoda została spowodowana przez posiadacza innego pojazdu),
  • Polegające na utracie gotówki, biżuterii, papierów wartościowych,
  • Polegające na zniszczeniu lub skażeniu środowiska.

Są sytuacje w których ustawa gwarantuje dla zakładu ubezpieczeń możliwość dochodzenia zwrotu wypłaconego odszkodowania od kierowcy (regres).

Taka sytuacja będzie miała miejsce, jeżeli kierujący:

  • wyrządził szkodę umyślnie, w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości albo po użyciu środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii;
  • wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa;
  • nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa;
  • zbiegł z miejsca zdarzenia.

Wysokość kary za brak ważnej polisy OC uzależniona jest nie tylko od typu pojazdu, ale również okresu, przez który nie mieliśmy aktualnej polisy OC samochodu. Należy też pamiętać, że czas, w którym właściciel pojazdu podlegającego rejestracji nie posiadał aktualnego OC samochodu ma wpływ na wysokość kary, która może na niego zostać nałożona.